Iz naših župa

Biblija u hodu

 Biblija je najznačajnija knjiga svjetske povijesti. Tko se tim riječima predaje, taj postaje drugačiji. I tada Bog stvara od mene novog čovjeka, samo ako mu po­klonim svoje srce! Tako polaznici biblijsko – molitvenih večeri u Rabu, svojim dolaženjem jednom tjedno na čitanje te Knjige nad knji­gama punim srcem, dopuštaju da taj Božji poziv prodire u dubinu srca, i otvaraju se nje­govoj riječi kako bi djelovala i sve preokrenu­la. I član je svaki onaj koji želi uhvatiti taj znak vjere: da njegovu riječ primi u svoje tijelo, u svoju savjest, u svoje moranje i htijenje, jer to je riječ Gospodnja.

Želeći to pretočiti u prirodu i stopiti se s njom članovi su krenuli na put, hodajući, ima­jući određene kilometre pred sobom, uspone, kamenjare, šumarke, prekrasne vidike… Na prvom odmoru, napisali smo na komadiću papira ono što možda nismo željeli glasno izgovoriti: Gospodine, Isuse, oprosti mi, što sam tako nepažljivo prolazila pored tvoje ri­ječi, Gospodine Isuse, nemoj zakasniti i po­kloni mi sada svoju riječ, svoju ljubav, svoje smilovanje, svoje oproštenje…, čuvaj i naslo­ni mi djecu na svoje grudi…, poslušaj moje čežnje, prošnje, molitve… Spremile su to Pa­vica, Marina, Katica, Jasna, Ankica, Smiljka, Ljiljana, Ivanka, Mare, Milica, Ružica… da bi predale na cilju svog hoda, u svetištu Majke Božje Loparske u Loparu, svojoj Gospoji, jer ona sve razumije i primjer je vjerovanja. Predvođeni dekanom Raba, velečasnim An­tonom, krenulo se dalje pjesmom koju je svaki od nas prihvatio misleći na ono sveto u sebi, tajanstveno srce svega, što je ovdje i što se zbiva, čemu se nadamo i strepimo. Jer danas se sve radi bučno i s trgovačkom ra­čunicom: jeftinije cijene, prigodne kupovine, moć, novac i zadovoljstvo. No sveto šuti. Nije cijenjeno na velikom tržištu svijeta. I još traži punomoć da nas vodi neshvatljivim, gorkim putovima. A On kaže: “Dođite! Ostanite uz mene! Tko mi je blizu, taj je svet.“

Ubrzo je Pavica preuzela vodstvo pod izli­kom da pred svima nama čisti paučinu koja se stvorila na putu, naš predvoditelj je ostao u sredini, neprimjetno sve koordinirajući, a ostali raspoređujući se već prema brzini svoga hodanja. Vrijedna Ljilja i Marina podijelile su kavu svima, osim onima koji su izjavili: “Na hodočašću sam samo na vodi…!“, da se ne osjećamo daleko od običaja ispijanja kave u popodnevnim satima. Ponekad puno govo­rimo, ali malo promišljamo, a čežnja nam je imati prijatelje, biti primljen u radosnu zajednicu; tako bismo rado bili prihvaćeni, saslušani, tako nam dobro čini kad nas net­ko uzima posve ozbiljno, gleda kao prijatelja, voli i poštuje…, a to željeno jedinstvo, kao i iskustvo Boga su načelno svugdje i u svako vrijeme moguća. Pa je naša molitva otajstva Krunice bila kao udešavanje strune na violini da dobro usklađen glas života, koji stalno od­zvanja, na njoj može zazvučati. Svaka Zdravo Marijo…, stapala se s prirodom, izgovorena tiho ili glasnije svakoga od nas, noseći naše čežnje, prošnje, molitve…, bili smo tihi, pa­žljivi, u iščekivanju dodira Božjeg lahora.

U svetištu Marije, na Loparskom brijegu, završilo je naše četverosatno planinarenje, osjećali smo se ispunjeno, ugodno i radosno. Kruna našeg putovanja bila je euharistija, ko­joj su se pridružili i neki članovi koji nisu mo­gli biti u hodu s nama. Pozdravima župnika u Loparu vlč. Brozića možemo samo dodati : „Hvaljen budi, Gospodine!“

Ružica Kaštelan

Print Friendly, PDF & Email