RAB: Održano drugo predavanje iz ciklusa „Vjera i znanost“ na temu utjecaja društvenih mreža i interneta

Još jedno hvalevrijedno i vrlo poticajno predavanje u organizaciji Krčke biskupije i Rapskog dekanata održano je u srijedu 26. listopada u kongresnoj dvorani hotela Padove. Moderator susreta vlč. Saša Malović, upravitelj i župnik župe Supetarska Draga, u uvodnom je dijelu najavio temu „Kako voditi djecu i mlade kroz izazove društvenih mreža i interneta“ i predstavio predavača večeri  dr .sc. Igora Kanižaja, izvarednog profesora na Studiju novinarstva Fakulteta političkih znanosti.  Dr. Kanižaj je naglasio da će se izlaganje temeljiti najviše na svojim osobnim iskustvima, iskustvu roditeljstva, ali i saznanjima Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, stečenim kroz razne radionica i predavanja. U vrlo poticajnom i plodnom predavanju predstavio je rezultate istraživanja čiji je cilj bio ustvrditi razinu utjecaja digitalnih medija na svakodnevni život  djece i mladih.

Na samom početku, služeći se vizualnom prezentacijom, uveo je  prisutne u temu kroz priču o ne tako davnom vremenu medija koji su, u usporedni s današnjima, bili potpuno drugačiji. Iako su promijenjena naša očekivanja i navike, važno je progovarati o periodu prije, da bi lakše shvatili ono što se događa sada. Istaknuo je također kako veliki upliv medija i u živote odraslih i obitelji snažno mijenja temelje dosadašnjeg zajedništva i na nov način oblikuje naše odnose. Produbljujući temu dr. Kanižaj  govori kako povećanje konzumacije medija ne prati i odgovarajuće obrazovanje o medijima što je sve veći problem. Upravo bi to obrazovanje trebalo razvijati i aktivno podsticati. Djeca i mladi koji su svakodnevni korisnici raznih novih oblika komunikacije nemaju izgrađenu svijest o utjecaju medija  niti kritičko vrednovanje medija u društvu, pa često dolazi do toga da postaju žrtve medijskog svijeta, uz neznanje, nemar ili nesmotrenost vlastitih roditelja ili skrbnika.

Zatim je  dr. Kanižaj upozorio na rizike i opasnosti s kojima se djeca najčešće susreću i kako ih prepoznati. Navodi ovisnost o crtanim filmovima, tv serijama, video-igrama i sl. , a ovisnosti se mogu prepoznati po lošim ocjenama, nervozi, uznemirenosti, slabijem odnosu s vršnjacima, zanemarivanju hobija, izbjegavanju redovnih obaveza…. Pri tome je roditeljska uloga nezamjenjiva i ne može se substituirati nikakvim  javnim programom.  Da bi spriječili ovisnost, predavač savjetuje da se prepozna okolnosti, uz praćenje te posredovanje i komunikaciju, ali da se surađuje sa „saveznicima“. Važno je ne poricati probleme  i što više se informirati.  Isto tako roditelji bi trebali poticati razgovor i za to stvoriti priliku, biti strpljiv, ne bojati se tišine i šutnje, ne odustatajati i svakako tražiti pomoć.  No nije samo problem u duljini vremena koje djeca, posebno adolescenti, provode prateći medije ili igrajući se na internetu, nego još su opasnija i ozbiljnija pitanja očuvanje privatnosti i sigurnosti djece. Osobiti su problemi u neograničenim i dostupnim neprimjerenim te eksplicitnim sadržajima na internetu te elektroničko nasilje, odnosno Cyberbulling. U daljnem izlaganju ukazao je  na još jedan način prevencije koje sve aplikacije roditelji mogu koristiti za nadzor i kontrolu, uz definiranje pravila i dogovor s djecom koliko se dnevno mogu koristiti medijski sadržaji  i određene aplikacije na računalu ili mobitelu. Pravila moraju biti jasna i s ciljem da se izgrađuje zajedništvo i obitelj. Važno je  ponuditi alternativu, da se smanji negativan utjecaj medija na život…

„Stav prema medijima formira se od najranijih dana, s malim koracima koji će donijeti velike rezultate; moramo bit autentični, biti primjer; educirajmo se i učimo, nitko ne zna dovoljno… Izazovi su preveliki, čuvajte svoju i dječju privatnost…“- rekao je između ostalog na samom kraju  dr. Kanižaj

Nakon predavanja otvorena je zanimljiva diskusija, gdje je predavač osvjetlio još neke aspekte problema s područja komunikacije s djecom i mladima, mentalnog zdravlja, aktualnih medijskih manipulacija, utjecaja i posljedica pandemije…

U kratkom osobnom svjedočanstvu, govoreći o vjeri, dr. Kanižaj je  rekao kako znanost i vjera nisu nespojive, ponekad  znanstveno i racionalno ne dobiješ odgovor, ali kad izgubiš svaku nadu, kroz vjeru se dogodi upravo suprotno…. Sve je komplementarno i ne isključuje jedno drugo. Isto tako dr. Kanižaj smatra da bi bez aktivnosti Crkve i vjerskih zajednica društvo bilo puno siromašnije. A bez molitve se ne može rasti u svjetlu vjere. Svjedoči da je kao student kroz brojne aktivnosti u Crkvi i susrete puno  naučio o različitosti i prihvaćanju drugih… A kao vjernik svakodnevno se inspirira i osnažuje kroz molitvu u crkvi i u obitelji, preko Božje riječi, na molitvi krunice….

Vlč. Saša Malović zahvalio se predavaču dr. Kanižaju te svima  koji  su svojim sudjelovanjem posvjedočili čežnju  za  promjenom i učenjem. Večer je  obogaćena i animirana duhovnim pjesmama u izvedbi Nade Pereza Profaca s glazbenom pratnjom Mihaela Katalinića na gitari.

Tekst: Lela Vidas
Foto: Sanjin Badurina Piloto