Sa nacionalnog susreta mladih u Dubrovniku

Na slobodu pozvani

Na dubrovačkoj tvrđavi Lovrijenac na kamenu je upisano: «Non bene pro toto libertas venditur auro», što na hrvatskom znači «Sloboda se ne prodaje ni za sve zlato». Slobodu koju nam je Krist darovao i na koju nas poziva, uistinu se ne prodaje. Slobodu koja nam je darovana trebamo vrednovati i braniti, jer bez nje smo ništa. Gubimo vezu s Kristom i sa životom na koji nas je pozvao, a zbog kojega je on trpio i umro.

Trideset i pet tisuća mladih Hrvata iz Hrvatske i dijaspore okupilo se 26. i 27. travnja u Dubrovniku slaviti tu darovanu nam slobodu i primiti poruku da ne budemo robovi današnjice kada smo već slobodni. U tom velikom broju našlo se i nas 190-ak mladih iz krčke biskupije. U pet autobusa, uz svećenike koji su nas pratili, krenuli smo iz skoro svih župa naše biskupije: Novalje, Luna, Banjola, Mundanija, Kampora, Raba, Dubašnice, Vrha, Krka, Punta, Linardića, Rasopasna, Polja, Vrbnika, Cresa, Valuna, Nerezina, Ćunskog, Malog Lošinja,Velog Lošinja i Ilovika.

Krenuli smo u petak, 25. travnja u večernjim satima kako bi stigli razgledati Dubrovnik u koji smo stigli u subotu u ranim jutarnjim satima.

Mons. Mate Uzinić, biskup dubrovački, rekao je «Dubrovačka biskupija vam otvara svoje srce, a Dubrovnik svoje zidine», i uistinu je bilo tako. Ljudi su nas dočekali uz veselje i neizostavne osmijehe. Dubrovački ugostitelji su nam stupili u susret i snizili cijene u restoranima za mlade hodočasnike. Pravoslavna, židovska i islamska zajednica otvorile su vrata svojih hramova i domova mladima, ne praveći vjerske razlike. Pri svakom upitu za informaciju, naišli smo na osmijeh i strpljivost. Kiša koja je neprestano padala od ranog jutra nije nam pokvarila raspoloženje. Mokrih nogu, naoružani kabanicama ili kišobranima nastavili smo svoj put po Dubrovniku, prisustvovali bogatom programu i razgledali još bogatiju povijest te se u konačnici uputili prema luci Gruž na vrhunac susreta – misno slavlje.

Svečanu svetu misu predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić uz koncelebraciju apostolskog nuncija, 15 biskupa i 500 svećenika. Sveta misa obilovala je pjesmom mladih, koja se nastavila i nakon nje, iskrenom i nadahnjujućom propovijedi i najavom susreta u Vukovaru 2017. godine.

Nakon mise, napustili smo Dubrovnik i krenuli prema župama dubrovačke biskupije u kojima smo bili smješteni. Domaćini u župama: Trsteno, Ošlje, Nova Mokošica, Kliševo dočekali su nas radosno i s nestrpljenjem i potrudili se da se osjećamo kao kod kuće.

U nedjelju 27. travnja, nakon svete mise na kojoj su sudjelovali svi mladi te župljani, zaputili smo se, neki na obiteljski ručak, drugi svojim kućama a treći u razgledavanje. Mladi iz Novalje i Luna koji su bili smješteni u župi Trsteno pošli su u posjet Arboretumu Trsteno, najstarijem na svijetu. Osvrnuvši se na susret ostaju nam samo prekrasne uspomene.

Na ovakvim i sličnim susretima, uvijek me iznova iznenadi količina Božje ljubavi prema nama. Toliko nas voli da se trideset i pet tisuća hodočasnika i svjedoka njegove ljubavi odjedanput našlo na istome mjestu da tu ljubav posvjedoči. Bilo je prekrasno pogledati u svako od tih lica i u njemu vidjeti lice Uskrslog Krista. Osjećaj je predivan kada vidiš da naša mala Hrvatska odiše mladima koji slijede Krista i njegove riječi, žive njegov put i shvaćaju vrijednost njegove muke bez koje ništa od ovoga ne bi bilo moguće.

Završila bih riječima mons. Uzinića: «Svojom mladošću, vedrinom, unatoč oblacima i kiši, strpljivošću, molitvom, pjesmom, pokazali ste da Crkva, ovaj narod i ova zemlja imaju budućnost. Neka uskrsnuli Gospodin, koji nas je na slobodu pozvao, ohrabri svaki vaš korak, da smjelo idete ususret životu koji je pred vama.»

Paola Samaržija