U subotu, 27. svibnja na lošinjskoj „Kalvariji“ svečano su blagoslovljene nove postaje Križnoga puta. U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta i na poticaj ravnateljice prof. Martine Lipovac, u Malom Lošinju je održana likovna kolonija „Put, Istina i Život“ koja je darovala svoja umjetnička djela gradu i župi.
Još 2020. godine rođena je ideja stvaranja likovne kolonije obavijene temom Križnog puta. Satkano tradicijom lošinjskih vjernika, kapelice su u proteklih 270 godina njegovane s iznimnom pažnjom lošinjskih vjerničkih obitelji, a to je bio i poticaj na ideju stvaranja slika s motivima Križnog puta priznatih likovnih umjetnika iz svih krajeva Lijepe naše. Autori slika su: Bruno Paladin, Saša Gubijan, Mirjana Modrušan, Darko Galić, Jadranko Pausić, Domagoj Barić i Milan Stunja. Koordinatorica projekta je prof. Mirjana Savinc, a projekt je realiziran i uz pomoć župnika don Roberta Zubovića te uz svesrdnu podršku Grada Malog Lošinja. Treba napomenuti da je grad Mali Lošinj uputio inicijativu za pokretanjem zaštite kapelica kao kulturnog dobra. Naručena su i konzervatorsko-restauratorska istraživanja Križnog puta kojim će se dokumentirati postojeće stanje 13 različito oblikovanih kapelica i crkve sv. Križa. Na projektu obnove čitave Kalvarije u ime župe je angažirana ing. Jadranka Hofmann.
Postaje Križnog puta blagoslovio je mons. dr. Ivica Petanjak, krčki biskup. Tom prigodom biskup je između ostaloga istaknuo: „Prvi lijepi utisak je taj da nijedna slika nije tmurna, nije tamna, sve su vesele boje i vjerujem da to izražava duh samoga Isusa, koji je svoju muku nazvao slavnom. Isusova muka jest dramatična, ona je uistinu smrt, ali ona je Isusova proslava. Tijekom svoje muke i smrti Isus nije glumio. On je svojim križem objavio Boga, htio je pokazati do koje mjere Bog ljubi čovjeka. Do kraja ga ljubi, jer Bog kad nešto započne ne staje na pola puta…. Križ Kristov je zaokružena objava Boga.“ I nastavio je: „Sve ove slike odražavaju smisao i dubinu Isusove muke, ali i naš život. Za nas je Križ uvijek muka. Mi mislimo da je Križ nešto što su nam drugi natovarili na leđa. Kod Isusa Križ nije nikada nešto što se mora, nego što se hoće. Samo onaj tko prihvati svoj život, može nositi i svoj križ. Ako čovjek ne prihvati svoj život, onda će mu on biti muka.“ Svoj nadahnuti govor na licu mjesta biskup je završio poželjevši da „ovaj križni put bude, svakome koji ovamo bude dolazio moliti, nadahnuće i potpora za njegov vlastiti život.“
Prisutnima se nakon umjetnika obratio i župnik don Robert Zubović. „Nije čudno, da brojna mjesta u našoj Crkvi imaju svoje Kalvarije. I naš grad Lošinj ima svoju Kalvariju još od 18. stoljeća. To je prostor na koji dolazimo, koji je dio našega grada, ali istovremeno posebno i izdvojeno mjesto gdje osjećamo Božju blizinu. Hodajući od kapelice do kapelice, razmišljamo o izdvojenim trenucima Isusova života. Četrnaest slika poziva nas da zastanemo uz svaku od njih, od njegove osude do smrti na križu i polaganja Isusova tijela u grob. I ne samo u korizmeno vrijeme, Kalvarija je uvijek među nama kako bi nas podsjetila na smisao žrtve koju je Krist učinio za sve nas.“ Župnik je u ime župe zahvalio svima koji su dali svoj doprinos, vrijeme i ljubav da se realizira ovaj projekt jer su dosadašnje postaje Križnog puta već bile dotrajale i istrošene.
U ime 14 lošinjskih obitelji koje čuvaju i marljivo brinu o kapelicama, obratila se Madina Budinić. Pamti iz svoga djetinjstva kako su bake i djedovi redovito dolazili na Kalvariju i vodili svoju djecu i unučad moleći Križni put. Na Kalvariju su hodočastili u Korizmi i vjernici drugih susjednih otoka lošinjskog arhipelaga. Zahvaljuje svim umjetnicima što su nam svojim likovnim radom približili otajstvo Kristove muke i smrti. „Neka ovaj novi Križni put bude poticaj češćeg posjeta Kalvariji i osobnog susreta s Bogom“, zaključila je gospođa Madina.
Na svečanom blagoslovu novih postaja Križnog puta sudjelovali su brojni župljani, predstavnici nekih javnih gradskih i županijskih službi i svi umjetnici. Kroz program je vodila župljanka Marinela Jerolimić. Svi čuvari kapelica predali su na čuvanje stare postaje Križnog puta, a primili su nove postaje, koje je svaku pojedinačno blagoslovio biskup Ivica.