Održan preduskrsni plenarni svećenički sastanak

U srijedu 29. ožujka u Krku je održan redoviti preduskrsni plenarni svećenički sastanak koji je, uz krčkog biskupa mons. Ivicu Petanjka te biskupa u miru mons. Valtera Župana, okupio 40-tak svećenika i redovnika te bogoslove Krčke biskupije.

Sastanak je započeo pokorničkim bogoslužjem i zajedničkim klanjanjem pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, koje je predvodio sisački biskup mons. Vlado Košić.

Na početku radnog dijela susreta mons. Ivica Petanjak pozdravio je okupljene, a posebno mons. Vladu Košića koji je prisutnima održao izlaganje o sinodalnosti i osvrnuo se na Europsku kontinentalnu skupštinu Sinode u Pragu.

Biskup Košić govorio je o najvažnijim naglascima Sinode kao što su molitva, osluškivanje i zajedništvo te sinodalnost kao konstitutivnu i stalnu dimenziju Crkve. Također, naglasio je, pokretanjem ove sinode, Papa je htio naglasiti kako osim ministerijalnog svećenistva i Crkvenog učiteljstva, Duh progovara i preko laika pa treba ustrajati na stalnom dijalogu s vjernicima ali i s pripadnicima drugih kršćanskih vjeroispovijesti. Važno je također osvijestiti suodgovornost za partikularnu Crkvu te razlučivati i odlučivati što je korisno za Crkvu i njezino poslanje. Cilj je zapravo odgoj za sinodalnost kako bi on postao ne samo trenutni poziv već mentalitet i način života. Ipak, ukazujući na neke trendove koji su zahvatili neke Europske i Američku Crkvu, mons. Košić upozorava na opasnost da ono periferno, zbog diktature relativizma i globalizma, odjednom zauzme centralno mjesto u poslanju Crkve, čime Crkva bitno gubi svoj identitet.
U nastavku je nabrojio prioritete Sinode: produbiti praksu, teologiju i hermeneutiku sinodalnosti; baviti se značenjem Crkve koja je sva ministerijalna, kao horizontom u koji treba uključiti razmišljanje o karizmama i službama (zaređenim i nezaređenim) i odnosima među njima; istraživati oblike sinodskog vršenja vlasti, odnosno službe praćenja zajednice i čuvanja jedinstva; pojasniti kriterije za razlučivanje sinodskog procesa i koje odluke pripadaju kojoj razini, od mjesne do sveopće; donijeti odluke o ulozi žena u Crkvi i njihovoj većoj uključenosti na svim razinama; uzeti u razmatranje napetosti oko liturgije, tako da se u sinodskom duhu euharistija ponovno shvaća kao izvor zajedništva; posvećivati brigu odgoju za sinodalnost čitavog Božjeg naroda, posebno u pogledu razlučivanja znakova vremena te obnoviti živi osjećaj za poslanje; premostiti jaz između vjere i kulture.

Za kraj, mons. Košić je predstavio biskupijsku sinodu Sisačke biskupije kojoj je cilj odlučivanje i usklađivanja nekih pastoralnih praksi.

Nakon rasprave, uslijedili su izvještaji biskupijskih povjerenika. Predstojnik Katehetskog ureda mons. Zvonimir Seršić izvijestio je o održanoj Vjeronaučnoj olimpijadi te najavio biskupijsko hodočašće djece na grob sluge Božjega biskupa Antuna Mahnića, 1. travnja o.g. Mons. Milovčić kao ravnatelj Caritasa istaknuo je važnost formiranja i djelovanja župnih Caritasa, a kao povjerenik za liturgiju izvijestio je o pripremi hrvatskog prijevoda 3. tipskog izdanja Rimskog misala.

Povjerenik za mlade vlč. Marin Hendrih istaknuo je zadovoljstvo s do sada održanim susretima te najavio održavanje Camina mladih 22. travnja na Krku, hodočašća mladih u Karlovac, Krašić i u Udrugu Job  1. svibnja te organizirani odlazak mladih na događaj Pogledaj srcem 27. svibnja o.g.

Povjerenik za misije vlč. Božidar Volarić posebno je pozvao svećenike na uključivanje u Djelo sv. Petra – podupiranje svećeničkih formacija u misijskim područjima.

Vlč. Josip Vidas, voditelj Ureda za crkvenu glazbu, najavio je glazbene radionice koje će se održati od 23. do 25. lipnja u franjevačkom samostanu u Cresu.

Biskup Ivica Petanjak osvrnuo se na najnoviji popis stanovništva kao i na prošlogodišnju statistiku Biskupije Krk. Obzirom na broj i starosnu dob svećenika te pastoralne potrebe, najavio je reorganizaciju Krčke biskupije pa pozvao svećenike i redovnike na promišljanje i suradnju.

Svećenički sastanak završio je zajedničkom molitvom koju je predvodio biskup Petanjak.

Irena Žužić