Svečano proslavljena svetkovina sv. Kvirina

U ponedjeljak 4. lipnja u krčkoj prvostolnici proslavljen je dan zaštitnika Krčke biskupije, sv. Kvirina. Misno slavlje u 19 sati predslavio je mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup, u zajedništvu s biskupima Riječke metropolije, mons. dr. Ivicom Petanjkom, krčkim biskupom, mons. dr. Ivanom Devčićem, riječkim nadbiskupom i metropolitom, mons. Draženom Kutlešom, porečko – pulskim biskupom, mons. Zdenkom Križićem, gospićko – senjskim biskupom te mons. Valterom Županom, krčim biskupom u miru. Misnom slavlju prisustvovalo je i pedesetak svećenika, redovnici, redovnice i bogoslovi uz mnoštvo vjernika okupljenih na proslavu našeg nebeskog zagovornika. Proslavu sv. Kvirina svojim su dolaskom uzveličali i gradonačelnici i načelnici općina.

U pozdravnom govoru, domaći biskup mons. Ivica Petanjak pozdravio je okupljene biskupe, svećenike, redovnike i vjernike laike, a posebno mons. Tomislava Rogića koji se rado odazvao predvoditi ovo misno slavlje. Pozdravio je i nazočne načelnike gradova i općina te čestitao Dan grada Krka i 25. godišnjicu njegova konstituiranja.

Istaknuo je kako su mučenici od najstarijeg vremena Crkve posebno štovani te kako su spomendani njihovog mučeništva prerastali su u slavlja i okupljanja kršćana. „Krv mučenika, sjeme je novih kršćana. Molimo i u ovom misnom slavlju da nam po zagovoru sv. Kvirina, Gospodin pošalje nove svećenike i redovnike koji će nastaviti pronositi Radosnu Vijest našom biskupijom – Kvirinovim kvarnerskim otocima.“

Mons. Tomislav Rogić održao je prigodnu homiliju. Nakon što je ukratko predstavio lik sv. Kvirina, kao jednog od mučenika prvih kršćanskih vremena s naših prostora, biskup Rogić naglašava kako „i naše vrijeme – na drugačije načine – vjeru u Krista stavlja na kušnju, preispitivanje, ili omalovažavanje pa i samo proganjanje. Nova vremena, nove metode puno toga žele dovesti u pitanje. Kao da se danas, zapravo, baš na sve želi staviti upitnik. A čim je nešto upitno, nije više obvezujuće i tako si čovjek pribavi neku slobodu da sve relativizira, pa onda može što god mu se prohtje.“

Na pitanje otkuda svjedocima i mučenicima snaga vjere, biskup upućuje da odgovor pronađemo u Svetom pismu: „Knjiga Mudrosti objavljuje da su duše pravednika u ruci Božjoj, da ih se ne dotiče muka nikakva i da su u miru. Njihove muke i smrt, odlazak s ovoga svijeta samo su privid u očima bezbožnika koji ne znaju za drugačiju stvarnost koja nadilazi ovaj zemljani svijet. Kvirin je trpio kaznu u očima ljudskim, a snagu izdržati – dao mu je Bog po nadi u besmrtnost. Muke je smatrao kratkotrajnim i prolaznim, a zadobiva dobra velika. Izdržao je kušnju, a Bog ga je našao dostojnim svoje blizine. Vjerni do kraja bit će u ljubavi Božjoj gdje stječu milost i milosrđe.“

Oduševljava nas ali i zbunjuje odlučnost i hrabrost svetih svjedoka: „Nosila ih je snaga vjere u Božju pobjedu ljubavi i dobrote, ma kakve ih strahote okruživale. Snagom vjere nadvladali su apsurde mržnje i zla kroz koje su morali prolaziti. Nisu se zbog toga razočarali u Bogu, nego su vjerovali da samo s Njim sve to mogu nadvladati. Vjerovali su da zlo kroz koje prolaze ima svoj kraj, jednom mora proći, a da ono što ih čeka – život s Bogom – ostaje zauvijek i ne može biti narušeno nikakvom nevoljom.“

Na kraju nas mons. Rogić upućuje: „Vjernik danas može hraniti svoju vjeru na primjerima svetih mučenika, od njih učiti kako se prema nevoljama postaviti. Dva su prioriteta kojima nas mučenici neprestano poučavaju: jedan je – biti zagledan u vječnost, vječni život s Bogom kao trajni cilj našega života, a drugi je da se upravo po prihvaćanju žrtve učimo i otkrivamo snagu ljubavi. Zar nije tako, volimo onoliko koliko smo se za nekoga ili nešto spremni žrtvovati. To se događa i u obitelji, među prijateljima, s obzirom na odabir vrijednosti za koje ćemo živjeti i prema svima do kojih nam je stalo ili kažemo da ih volimo.“

Tekst: Zoran Maričević
Foto: Dean Kosić