Čestitka mons. Ivice Petanjka novoimenovanom riječkom nadbiskupu koadjutoru mons. Mati Uziniću

Apostolska nuncijatura u Republici Hrvatskoj objavila je u srijedu, 4. studenog,  da je Sveti Otac Franjo imenovao mons. Matu Uzinića, dosadašnjeg dubrovačkog biskupa, riječkim nadbiskupom koadjutorom.

Krčki biskup mons. Ivica Petanjak uputio je novoimenovanome nadbiskupu koadjutoru čestitku:

Krk, 4. studenog 2020.

Preuzvišeni novoimenovani nadbiskupe koadjutore!
Dragi brate Mate!

Vijest koja se već duže vrijeme očekivala došla je danas na spomendan svetog Karla Boromejskog, uzornog i svetog pastira, koji je u svoje vrijeme povukao hrabre poteze i bio pokretač duhovne obnove svoje velike nadbiskupije.

Vjerujemo da je Sveti Otac u Tebi prepoznao osobu koja će se mudro i evanđeoski hrabro uhvatiti u koštac s brojnim izazovima Tvoje nove nadbiskupije.

Neka mi bude dopušteno ovom prilikom povući još jednu crtu između svetog Karla i Tvoga imenovanja. Sveti je Karlo djelovao u vrijeme velike kuge, a Ti dolaziš usred ove pandemije koja sigurno nije dovela u pitanje samo tjelesno zdravlje ljudi nego će za sobom ostaviti i mnoge duhovne posljedice s kojima ćemo se kao pastiri Crkve morati suočiti.

Budući da si se kao dubrovački biskup već iskazao svojom razboritošću, uvjeren sam da riječka nadbiskupija u tebi dobiva dobrog i prokušanog nadbiskupa.

Neka Te na novoj etapi Tvoga pastirskog puta prati blagoslov Presvetog Trojstva i zaštita Presvete Bogorodice, kao i zagovor nebeskih zaštitnika svetog Vlaha i svetog Vida.

† Ivica Petanjak
krčki biskup

Mons. Mate Uzinić rođen je 17. rujna 1967. godine u Dubravi, u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. U Dubravi je pohađao osnovnu školu, a gimnaziju u Nadbiskupskom sjemeništu u Splitu. Nakon obavezne vojne službe u trajanju od godinu dana (1986./1987.) na poluotoku Prevlaka, na Teološkom fakultetu u Splitu završava studij filozofije i teologije te postiže akademski stupanj bakalaureat 1993. godine. Zaređen je za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije 27. lipnja 1993. godine.

Tijekom tri godine obnašao je pastoralnu službu u župama Omić i Otrić-Struge. Godine 1996. nastavio je studij u Rimu na Papinskom lateranskom sveučilištu, postigavši 2000. godine licencijat iz crkvenog i civilnog prava. Po povratku u Split od 2000. do 2002. obnaša službu sudskog vikara i suca na Crkvenom interdijecezanskom sudu I. stupnja u Splitu i ujedno pastoralnog suradnika u župi Strožanac-Podstrana. Od 2001. rektor je Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu. Od 2002. godine član je Prezbiterskog vijeća Splitsko-makarske nadbiskupije, a od 2004. Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za sjemeništa i duhovna zvanja.

Dubrovačkim biskupom imenovan je na blagdan sv. Franje Saleškog 24. siječnja 2011. godine, a za biskupa je zaređen u dubrovačkoj katedrali na blagdan sv. Josipa 19. ožujka iste godine.

Sveti Otac Franjo imenovao je mons. Matu Uzinića riječkim nadbiskupom koadjutorom, 4. studenog 2020. godine na spomendan sv. Karla Boromejskog.