Vazmeno trodnevlje u krčkoj katedrali

Na svetkovinu Vazma, u nedjelju 20. travnja, u prepunoj krčkoj katedrali, krčki je biskup mons. Valter Župan predvodio svečano euharistijsko slavlje.  U prigodnoj homiliji pozvao je vjernike da pokušaju sebi odgovoriti što zapravo svakome od nas znači vjerovati da nas je Isus svojom mukom, smrću i uskrsnućem spasio? Što to znači da je Isus uspostavio novi poredak i da će svakoga, tko to slobodno prihvati, dovesti do sretnog i vječnog života? Isus je već svojim naukom i postupcima pokazao da je svaki čovjek slobodan, da je stvoren na sliku Božju i pozvan na dostojanstvo Božjeg sina ili kćeri. Čovjek više nije određen samovoljom onih koji si uzimaju za pravo da dijele i oduzimaju prava i slobodu drugima. On se na posve novi način odnosi prema ženama i djeci. Upravo ženama daje da postanu prve svjedokinje njegova uskrsnuća i daje vjerodostojnost njihovim riječima. Pokazuje da čovjek nije gospodar drugog čovjeka niti gospodar života i smrti. Ne prihvaćajući taj novi poredak i Isusovu objavu istine o Bogu i čovjeku, upozorava krčki biskup, čovjek se ponovno vraća na staro, manipulira drugima ili dopušta da se njime manipulira.
Nažalost, „stari svijet nadmoći jednih ljudi nad drugima, svijet korupcije, lupeštva i pokvarenosti svake vrste grčevito se drži i stvaranje novoga svijeta ne ide ni lako ni bezbolno. Ali, upravo Uskrs dokazuje da i onda kada ljudi izabiru zlo do svojih  krajnjih granica, Bog ostaje apsolutni gospodar i izvodi sve daleko ljepše i mudrije nego li što to čovjek može i zamisliti. Prihvatiti i slaviti Vazam znači prihvatiti novi poredak i novi svijet koji Bog uspostavlja“.
Mons. Župan izrekao je zatim uskrsnu čestitku i na talijanskom jeziku.

Vazmeno bdijenje

Na Veliku Subotu, 19. travnja u večernjim satima, vjernici su se okupili u krčkoj katedrali na slavlju Vazmenog bdijenja. Svečani obred započeo je službom Svijetla. Krčki biskup mons. Valter Župan blagoslovio je oganj od kojeg je preuzet plamen kojim je zapaljena uskrsna svijeća.
Nakon trostrukog poklika “svijetlo Kristovo” kojeg je zapjevao đakon vlč. Denis Žuškin, katedralu je ispunila svijetlost svijeća mnoštva okupljenih vjernika. U tom ozračju započeo je svečani hvalospjev uskrsnoj svijeći koju je otpjevao vlč. Milivoj Guszak. Slijedila je Služba čitanja, a potom su se sa molitvenim retkom “Slava Bogu na visini”, upalila sva svijetla i orgulje su svečano zasvirale.
Mons. Valter Župan u propovijedi je naglasio važnost budnosti, bdijenja, kako bismo uvijek bili spremni “na ono što Bog namjerava činiti sada, baš u ovom momentu, u ovo vrijeme.”
Pojasnivši smisao Vazmenog bdijenja “nakon korizmenog čišćenja od onog što je staro, što vodi u nesreću, konačno u propast”, pozvao je da voljom “odlučujemo s Kristom ustati na novi život koji smo dobili po krštenju, ali koji smo zanemarili.” Govoreći o vjeri i pouzdanju u Boga, prisutnim vjernicima postavio je pitanje: “u što i u koga mi stavljamo svoje pouzdanje? Čiji smo vjernici?“ Bog je apelirao na izraelski narod da se ne prepušta čaranjima, gatanjima i svakakvim gnjusobama naroda čiju im zemlju daje. U tom smislu, mons. Župan je naglasio da “nema boljitka, nema dobra, nema ni zdravlja u mnogim slučajevima, ni sreće u obitelji bez odlučnog obraćenja Bogu.” Ovaj blagoslovljeni čas Vazmenog slavlja, trenutak je “u kojem se odričemo svega što nije Bog i odlučujemo s Kristom nastaviti njegovim životom.”
Na ovom svečanom euharistijskom slavlju biskup je blagoslovio i vodu, obnovljena su krsna obećanja, a nakon popričesne molitve blagoslovljena je i hrana koju su vjernici sa sobom donesli.